NOMOFOBİ günü

13 Mart Pamukkale Nomofobi Günü

‘Teknolojinin Bilinçli ve Güvenli Kullanımı Projesi’ kapsamında ‘Pamukkale Nomofobi Günü’ düzenledi. Nomofobi Günü kapsamında Valilik binasından 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’na kadar kortej yürüyüşü yapıldı. Kortej yürüyüşünde öğrenciler, cep telefonu ve bilgisayar bağımlılığına dikkat çekmek için üzerlerine telefon ve bilgisayar maketleri giydi. Bağımlılığı anlatmak için de kendilerini birbirlerine zincirle bağladı. Çocuklar teknoloji bağımlılığının zararlarını anlatmaya çalıştı. Bazı öğrencilerde müzik aletleri ve spor malzemeleriyle yürüyerek teknoloji yerine spor yada müziği seçmeleri mesajını verdi.

Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, yaptığı açıklamada, bağımlılığa karşı mücadelede önemli bir çalışmayı başlattıklarını, kişinin mobil cihazlardan uzak kalma korkusu anlamındaki “nomofobiye” dikkat çekmek için bugünü “Pamukkale Nomofobi Günü” olarak belirlediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde her türlü bağımlılığa karşı oluşturulan Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu ile koordineli bir şekilde bu çalışmanın yürütüldüğünü dile getiren Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, cep telefonu ve bilgisayar bağımlılığına karşı mücadele başlattıklarını belirterek, “Mobil cihazlardan uzak kalma korkusu anlamındaki nomofobiye dikkat çekmek için bugünü Pamukkale Nomofobi Günü olarak belirledik. Yavrularımızı intihara kadar sürükleyen bilgisayar oyunlarına karşı bunun sorumluluğunu hissettik ve bu noktadan hareketle kaymakamlığımızda bir proje oluşturduk. Binlerce öğrencimizin düştüğü bu bağımlılığa karşı onları spora, müziğe, akıl oyunlarına yönlendireceğiz. Bu hususta tüm çalışma arkadaşlarımla büyük mesafe kat ettik. Okullarımızda çok önemli çalışmalar yapıldı. Proje koordinatörümüzün bana ilettiği, okullarımızda hakikaten biraz daha fazla ilgiye muhtaç yavrularımız vardı. Bu noktada yüzde 11,9’luk olumlu bir gelişme oldu” dedi.

‘BİLGİSAYARI KAPATTIM, SPORA BAŞLADIM’

Ressam İbrahim Çallı Ortaokulu 8’inci sınıf öğrencisi Emin Türkdönmez daha önce bilgisayar bağımlısı olduğunu belirterek, “Bilgisayarın başına oturunca yaklaşık 8 saat oyun oynuyordum. Ailemden ve derslerimden uzak kaldım. Başarısız bir öğrenci olmaya başladım. Ailemin de desteğiyle bilgisayarı kapattım ve kaldırdım. Şimdi sporla uğraşıyorum. Arkadaşlara da tavsiyem bilgisayar oyunlarının hiçbir faydası yok, spor ve müzikle zamanlarını geçirsinler” diye konuştu.

13 Mart Pamukkale Nomofobi Günü Etkinlikleri

 

 

 

Basında “Nomofobi Günü”

Haberler.com

Mynet.com

Milliyet.com.tr

Sondakika.com

Dailymotion.com

Dailymotion.com

Arti49.com

izlesene.com

Sondakika.com

Denizli24haber.com

Nomofobi günü için video derlemesini indir

 

Nomofobi nedir?

Teknolojinin getirdiği birçok hastalık ve psikolojik sorunlara bir yenisi daha eklendi. Nomofobi; cep telefonundan mahrum kalma korkusu, özellikle genç nesli etkilemiştir.” No Mobile Phobia” diye de adlandırılan fobi, günden güne artış göstermektedir.

Hayatlarında vazgeçilmez bir parça olarak gördükleri bu cihazdan bir saniye bile ayrılamayan kişiler, iletişim kopukluğu yaşamaktan endişe duymaktadırlar. Asansör, uçak, yükseklik, yılan, fare, yalnızlık, karanlık gibi fobilerin yanına nomofobi korkusu eklenmiştir. Lise çağındaki gençleri tetikleyen bu korku, hem sosyal yaşamdan uzaklaştırıyor hem de psikolojik sorunlara davetiye çıkartıyor. Yaşamı olumsuz etkileyen bu durum, teknolojiye olan bağımlılığın gözler önüne seriyor. İngilterede1200 kişide yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkan bu olumsuz durum, cep telefonu kullanan kişilerin acı durumunu ortaya çıkarmıştır. Sürekli sms atanlarında nomofobi sorunu yaşadığını ortaya koyan uzmanlar, bu tür kişileri, başparmak nesli olarak adlandırmıştır.

Nomofobi, kadınlara oranla erkekleri daha çok etkilemektedir. Şarjı biten, kontörü biten, telefonunu kaybeden ya da uzak kalan kişilerin yaşadıkları bu fobi, kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Ve bu tür cihazlara daha çok bağlanmalarına ve hayattan koptukları gerçeğini gün yüzüne çıkartıyor. Uyuşturucu gibi kişiyi bağımlı kılan nomofobi, ulaşamama korkusunu, iletişim kopukluğu ve internete girememe korkusu yaşayan kişilerin ortak adıdır.

(Kaynak: www.sabah.com.tr  )

Nomofobi belirtileri

Kişinin telefonu yokken kendini “eksik” gibi hissetmesi, boşluk duygusu yaşaması,
Telefonu yanındayken bile obsesif bir şekilde kontrol etme,
Şarj bitince kendini aşırı çaresiz hissetme,
Telefonunu bir yerlerde unutmak, telefonun arızalanması yani telefonunu kullanamamaktan korkma,
Telefonu olmayınca baş dönmesi, kalp çarpıntısı, nefes almada zorluk, mide krampları gibi bir takım anksiyete belirtileri yaşaması.

 

Nasıl çözülebilir?

Öncelikle kişinin bunu bir sorun olarak kabul etmesi ve bu durumla ilgili bir farkındalık geliştirmesi gerekiyor. Bağımlılık neye olursa olsun bağımlıktır. Telefonlar çok önemlidir ama asla gerçek ilişkilerin yerini tutmaz. Kişinin hayatındaki hangi boşluğun ikamesi olarak telefonu kullandığını ve ona bağımlı olduğunu anlaması, o konuda hayatını değiştirip dönüştürmesi ya da yenilemesi için bir fırsat olabilir. Bu konuda ruh sağlığı uzmanlarından yardım alınabilir.

‘Teknoloji detoksu’ yapın!

Nomofobiden kurtulmak için uygulanabilecek basit yöntemler mevcut. Telefonu evde bırakmak, bir süre kullanmamak günün ilk saatlerinde zor gelebilir. Ama aslında bunun bir konfor olduğunu da fark ederseniz. Ara sıra ‘teknoloji detoksu’ yapmak iyi bir çözüm olabilir. Böylece insanların duygularını anlayabilir ya da ne hissettiğinizi fark edebilirsiniz. Gökyüzünün nasıl oluğunu gözlemleyin. Bu basit yöntemlerle, bir çiçeğin ya da çimenin rengini fark edersiniz. Teknoloji size değil, siz ona hükmedin ve hiç olmazsa ara sıra hayatınızdan teknolojiyi çıkarın. Nomofobiye yakalanmadan bu yöntemleri uygulayın. Çocuğunuzu da nomofobiden korumak için benzer yöntemler için bazı kurallar koyabilirsiniz.

(Kaynak: http://www.acibadem.com.tr )

 

TRT Arşiv Nomofobi nedir?  İZLE  

NOMOFOBİ SUNUSU İNDİR