13 MART 2019 PAMUKKALE NOMOFOBİ GÜNÜ

Pamukkale Kaymakamlığı Proje Ofisince hazırlanan ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda  2017 yılından bu yana uygulanmakta olan “Teknolojinin Bilinçli ve Güvenli Kullanımı Projesi” kapsamında farkındalık oluşturmak amacıyla 2018 yılında 13 Mart tarihi “13 Mart Pamukkale NOMOFOBİ Günü”olarak ilan edilmiş ve Türkiye’de ilk kez NOMOFOBİ’ye yani mobil cihazlardan uzak kalma korkusuna dikkat çekilmiştir.

Bu kapsamda tüm okullarda 13 Mart Pamukkale Nomofobi günü etkinlikleri düzenlendi.Düzenlenen etkinliğe; Pamukkale Kaymakamı Hayrettin BALCIOĞLU, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem USLU, İl Kültür ve Turizm Müdür V. Mustafa KAPTAN, Büyükşehir  Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Hüdaverdi OTAKLI, İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat ERDOĞAN, Okul Müdürleri, Proje Sorumluları, Öğrenciler, Veliler ve Vatandaşlar katıldı.

Kaymakamlık hizmet binası önünden 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanına kadar kortej yürüşü yapıldı. Kortej yürüşünde farklı spor dalları ile uğraşan öğrenciler, teknolojinin zararlarını anlatan döviz ve pankartlar dikkat çekti. Yürüyüş esnasında katılımcılara telefonlarını uykuya almaları için hazırlanan uyku tulumları dağıtıldı.

Düzenlenen törende teknoloji bağımlısı olan ancak bu bağımlılıktan kurtularak kodlama öğrenen Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisi teknoloji bağımlılığı hakkında arkadaşlarını uyararak “Bağımlı Olmayın Özgür Olun” sloganıyla duygu ve düşüncelerini paylaştı.2 evladı olan bir anne ise anne ve babalara seslenerek, çocukların ellerine telefon vermek televizyon başında saatlerce vakit geçirmek yerine onlarla zeka oyunları oynamanın, nitelikli zaman geçirmeleri tavsiyesinde bulundu.

Proje hakkında bilgilendirmelerde bulunan Proje Koordinatörü Sinan DEMİRCAN ise çocuklarımızın teknolojiyi bilinçli kullanmaları hakkında Pamukkale Öğretmenleri ile güzel bir işbirliği içerisinde çalıştıklarını geçen yılki %11 olan farkındalık düzeyini bu yıl %20’ye çıkaracaklarını belirtti.  Dijital ayak izleri konusuda vurgu yapan DEMİRCAN, artık iş başvurularında akademik CV nin yanında teknoloji kullanımına sosyal medya paylaşımlarına da dikkat edildiğini vurgulayarak öğrencilerimizi siber güvenlik ve siber suçlar hakkında bilgilendirme seminerleri düzenlediklerini belirtti.

Bunun bir ilacı yok, öğretmen, öğrenci ve veli işbirliği çok önemli.

2 yıldır Teknolojinin Bilinçli ve Güvenli Kullanımı Projesini yürüttüklerini belirten Kaymakam BALCIOĞLU; “Cumhurbaşkanımızın belirttiği gibi, insanoğlunun kendi imal ettiği teknolojinin esiri olmasına elimiz kolumuz bağlı kalamayız. Bu bağımlılığın yaşı yok. 2 yaşındaki bir yavrumuzun tütün bağımlısı olma ihtimali yok ama teknoloji bağımlılığısı olma ihtimali çok yüksek. Bu bilinçle ilçemizde ciddi bir çalıma yürütüyoruz. Bugün ilçemiz genelinde bir farkındalık yaratıyoruz ama her daim okullarımızda zeka oyunları,  veli ve öğrenci bilgilendirme seminerli gibi her türlü çalışmalar yürütülüyor. Teknoloji bağımlısı olan bir öğrencimize ilaç verip tedavi etmemiz mümkün değil, bağımlılıktan kurtarmak uzun bir süreç. Öğrenci öğretmen ve veli işbirliği ile bu sorunları çözeceğiz” dedi.

Her çalışmamız ölçülebilir.

Yaptıkları her çalışmanın somut olmasına ölçülebir olmasına dikkat ettiklerini belirten Kaymakam BALCIOĞLU “online olarak 28.257 öğrencimize  anket uyguladık. Bu anket sonucunda hangi okulda hangi öğrencimizin hangi amaçla teknolojik cihazla kaç saat vakit geçirdiğini tespit ettik.  1803 (%6) öğrencimizin günde 5 saatten fazla teknolojik cihazlarla vakit geçirdiğini gördük. Bu öğrencilerimizle daha yakından ilgileneceğiz. Okullarımızdaki rehber öğretmenlerimiz ile bunlar paylaşıldı. Her öğrencimizin profiline uygun çalışamalar yürütüyoruz. İlçemizdeki internet kafe denetimlerinin de yakından takip ediyoruz. Tüm çalışmalarımızda desteklerini hissetiiğimiz Pamukkale öğretmenlerimize velilerimize, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Büyükşehir ve Pamukkale Belediyemize Yeşilayımıza teşekkür ediyorum dedi.        

Türkiye Geneli Resim Yarışmasına katılan Resimlerin sergilendiği program,  Pamukkale Robotik kodlama merkezinde öğrenciler tarafından geliştirilen robotların futbol maçının ardından Türkiye Finallerine katılacak olan 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi Halk Oyunları ekibi halk oyunlarını sergilelemesinin ardından sona erdi.

Atık materyallerden biyonik el maketi tasarladı

Denizli’de 12’nci sınıf öğrencisi Murat Duman, bir arkadaşının küçük yaşta geçirdiği rahatsızlık nedeniyle kolunu kaybetmesinden etkilenerek, atık materyallerden biyonik el maketi tasarladı.

http://www.gundemebakis.com/teknoloji/atik-materyallerden-biyonik-el-maketi-tasarladi-h25687.html