İlkokullar Arası Zeka Oyunları Yarışması

T.C.

PAMUKKALE KAYMAKAMLIĞI

TEKNOLOJİNİN BİLİNÇLİ VE GÜVENLİ KULLANIMIPROJESİ

PAMUKKALE GENELİ İLKOKULLAR ARASI ZEKA OYUNLARI YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

 

 1. Yarışmanın Uygulayıcısı: Pamukkale Kaymakamlığı Proje Ofisi Koordinesinde Pamukkale

   İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

 1. Yarışmanın Süre ve Teslimi :

Yarışma Süresi                                         : 08-12 Nisan 2019

Son Başvuru Tarihi                               : 02 Nisan 2019

 1. Yarışmaya Katılacak Öğrenciler:

Pamukkale İlçesine bağlı resmi ve özel İlkokul Müdürlüklerinde öğrenim gören 3 ve 4. sınıfta öğrenim gören tüm öğrenciler,

 

 1. Başvuru ve Yarışma Açıklaması
 1. Yarışmaya katılacak olan öğrencilerin başvuruları 02 Nisan 2019 tarihine kadar Okul İdarelerince teknolojiyiyonetiyorum.com adresinden Ekte bulunan “Başvuru Formu” nun doldurulması sureti ile yapılacaktır.
 2. Okullar kendi içindeki “tangram, koridor ve mangala” oyunları müsabakalarını tamamlayıp son müracaat tarihine kadar başvuru yapacaklardır.
 3. Her okuldan her oyun türü için bir öğrencinin müracaatı kabul edilecektir. Bir öğrenci sadece bir zeka oyunundan turnuvaya katılabilecektir.
 4. Zeka oyunları turnuvası 8-12 Nisan 2019 tarihleri arasında yapılacaktır.
 5. Veli izin belgesinin okulda kalması kaydıyla, sorumlu bir öğretmen okuldaki turnuvaya katılacak  okul 1.si olan  öğrencilerle  turnuvaya katılacaktır.
 6. İlçe turnuva saati daha sonra okullara duyurulacaktır. Kazanan oyuncular, gün içerisinde diğer kazanan oyuncular ile üst tur müsabakaları yaparak turnuvaya devam edeceklerdir.
 7. Turnuvanın yapılacağı salon ve katılımcıların yapacağı müsabaka sayısı, turnuvaya başvuracak kişi sayısına göre değişim gösterecektir.
 8. Turnuvanın yapılacağı salon, başvuru sayısına göre belirleneceği için, turnuvanın yapılacağı yer daha sonra bildirilecektir.
 9. Komisyon, gerekli gördüğü takdirde turnuva kurallarında değişiklik yapma hakkına sahiptir.
 10. Oyun Kuralları:

“Koridor Oyunu nasıl oynanır?”

Oyun İçeriği:

 • 81 kareye ayrılmış bir oyun tahtası veya platformu
 • 20 adet engel tahtası, 4 adet piyon.

Amaç:

Rakibinden önce karşıya ulaşmak ve aynı zamanda rakibin sizden önce oyunu bitirmesini engellemektir.

İki Oyuncu İçin Uygulanan Kurallar

Oyunun başında her oyuncunun 10 adet engel tahtasını, oyun tahtasının kendisine ait bölümüne dizer. Oyuna başlayacak oyuncu kura ile belirlenir. Her oyuncu kendi piyonunu, engellerin önündeki sıranın orta karesine yerleştirir.

Oyunun Oynanışı

Her oyuncu, sırası geldiğinde taşıyla bir hamle yapmayı veya bir engel koymayı seçer.

Taş Hamleleri: Taş hamleleri ile her seferinde öne, arkaya veya yanlara doğru sadece bir kare gitme şartı ile hamle yapılabilir. Eğer engelleri bitmişse mecburen taşıyla bir hamle yapar. Taşlar engellerin üzerinden atlayamazlar, çevresinden dolaşmak zorundadırlar.

Engel Koyma: Her bir engel iki kareyi engelleyecek şekilde konur. Engel koymada amaç oyuncunun ya kendi ilerlemesini kolaylaştırmak ya da rakibinin yolunu uzatmaktır; ancak geçecek yer bırakmayacak şekilde tamamen rakibin yolunu kapatmak yasaktır. Rakibe en az bir geçiş karesi bırakmak şarttır.

Karşı Karşıya Gelme: İki rakip oyuncunun taşı, arada engel olmaksızın karşı karşıya gelirse, sırası gelen oyuncu rakip oyuncunun taşının üzerinden atlayabilir. Böylece bu oyuncu bir kare avantaj sağlayarak yoluna devam etmiş olur. Eğer rakibinin taşının arkasında engel varsa oyuncu taşını bu taşın sağına veya soluna getirebilir, yani çapraz gidebilir.

Oyunun Bitişi:

Karşı çizgideki son kareden herhangi birine ilk ulaşan oyuncu oyunu kazanır.

NOT:1-İlçe finalleri tek maç üzerinden eleme usulü ile yapılacaktır.

         2-Hamleyi geri almak yasaktır.

         3-Dokunulan taş oynanmak zorundadır.

 

“Mangala Oyunu nasıl oynanır?”

Oyunda 14 (veya 12) oyuk kullanılır. Bunlara ek olarak her oyuncu oyunda kazanacağı taşlarını koymak üzere bir kale çukuruna sahiptir.

Her iki oyuncu oyun başında kendi tarafındaki 7 (veya 6) oyuğa 5 taş koyar.

İlk oyuncu kendi tarafındaki çukurlardan birini seçer ve içindeki taşları, saatin tersi yönünde, sıradaki çukurlara birer birer bırakarak ilerler.

Eğer dağıtılan son taş ile çukurdaki taş sayısı 2 veya 4’e ulaşırsa bu çukurdaki taşlar çukurun kimin tarafında olduğuna bakılmaksızın kazanılmış olur ve oyuncunun kalesine katılır.

Bu çukurdan önceki çukurlarda da 2 veya 4 taş bulunuyorsa bu taşlar da kazanılmış olur.

Oyuncular sıra ile bir el oynar. Bir oyuncunun o anda kendi tarafındaki çukurlarda taşı kalmamışsa oyuncu o el için sırasını savmış olur.

Oyun bütün çukurlar boşaldığında sona erer. Oyun sonunda kalesinde en çok taş biriktiren oyuncu kazanmış olur.

NOT:1-Kare kuralı uygulanmayıp 4 ana kural uygulanacaktır.

         2-Taşlar ele alınmadan bir araç yardımıyla (kalem vb)sayılacaktır.

         3-Dokunulan taş oynanmak zorundadır.

         4-Oyun 3 set üzerinden oynanacak olup 2 seti alan üst tura çıkacaktır.

“Kare Tangram Oyunu nasıl oynanır?”

Tangram 7  parçadan oluşan tangram parçaları ile verilen şekli  oluşturmaktan ibarettir.

NOT:1-Orta düzey(D2) kare tangram kullanılacaktır.

         2-Bütün parçalar kullanılmak zorundadır.

         3-Belirlenen sürede(3 dakika) şekli tamamlayan oyuncu bir(1) puan alır.

         4-Toplam 5 şekil üzerinden değerlendirme yapılacak olup en fazla puanı alan üst tura çıkacaktır.

HAKEMLER:

 1. Hakemler, müsabakasının turnuva kuralları dâhilinde gerçekleşmesi için görev yapacaktır.
 2. Turnuva süresince oynanacak karşılaşmalar için Hakem heyeti başkanı tarafından katılımcıların sayısına göre hakem atanacaktır. Maksimum 10 oyun masası için 1 hakem ataması yapılır.
 3. Hakemler, özellikle oyuncular zaman sıkışıklığı içindeyken oyunları gözleyecek, verdiği kararları uygulayacak ve gerekli gördüğünde oyunculara ceza verecektir.
 4. Hakemin verebileceği cezalar şunlardır:

d.1)Uyarı,

d.2)Oyunu kayıp ilan etmek,

d.3)Yarışmadan diskalifiye etmek.

 1. Diğer oyuncular veya seyirciler oyun hakkında konuşamaz veya oyuna müdahale edemez. Eğer gerekliyse, hakem aykırı davrananları oyun salonunun dışına çıkartabilir.

Hakem Heyeti Başkanı:

 1. Turnuva müsabakalarını yönetecek hakemleri belirler.
 2. Turnuva müsabaka cetvelini hazırlar.
 3. KURALDIŞI DURUMLAR
 4. Oyun esnasında başlangıç konumunun yanlış olarak oyuna başlandığı fark edilirse oyun iptal olacak ve yenisi oynanacaktır.
 5. Oyun bittiğinde oyunun galibi, hakemin onayıyla belirlenir ve hakem kâğıdına yazılır. Oyuncular sonuca itiraz edeceklerse bu esnada itiraz edebilir. Yeni tur karşılaşmalarına başlandığında önceki tur karşılaşmalarına yapılan itirazlar kabul görmeyecektir.
 1. OYUNCULAR:
 2. Oyun süresince oyuncuların not tutmaları, bilgi veya tavsiye kaynaklarına başvurmaları, ya da başka bir tahta üzerinde analiz yapmaları yasaktır.
 3. Oyun salonunda oyunlar devam ettiği sürece oyuncuların, ya da seyircilerin analiz yapmaları yasaktır. Oyununu bitirmiş oyuncular seyirci sayılırlar.
 4. Oyuncuların hakemden izin almadan ‘oyun sahasını’ terk etmeleri yasaktır.
 5. Rakip oyuncuyu herhangi bir şekilde rahatsız etmek veya dikkatini dağıtmak yasaktır. Sürekli olarak inatla berabere teklifi de buna dahildir.
 6. Oyunların kurallarına uymayı inatla reddeden oyuncu oyunu kaybeder. Rakip oyuncu kazanan taraf ilan edilmesi hakemin onayıyla kesinleşir.
 7. ÖDÜLLER:

Yarışmalar sonrası Birinci, İkinci ve Üçüncü olan oyunculara sürpriz ödülleri, 02 Nisan 2019 tarihinde düzenlenecek ödül töreninde verilecektir.

BAŞVURU YAP

ŞARTNAMEYİ İNDİR